Kõik mida peaksid teadma e-arvetest

Jaga:

Eesti astub olulisi samme e-arvete kasutuselevõtu propageerimise suunas. 1. juulist 2025 jõustub uus Raamatupidamise seadus ja lisaks tegi rahandusministeerium ettepaneku kehtestada tulevikus käibemaksukohustuslaste jaoks kohustuslikuks e-arvete esitamine.

Selles artiklis räägime lähemalt e-arvete olukorrast Eestis ja riigi plaanidest e-arvete kasutuse suurendamiseks. Samuti arutame Eesti arveid käsitlevaid nõudeid ja selgitame, kuidas sellised lahendused nagu Finbite aitavad ettevõtetel e-arvetele üle minna.

E-arvete hetkeolukord Eestis

Sarnaselt teistele Euroopa riikidele on ka Eesti juba kehtestanud e-arvete kasutamise nõuded avaliku sektori tehingute puhul. Erasektoris võidakse peagi näha sarnaseid nõudeid.

Valitsus on juba heaks kiitnud Eesti raamatupidamise seaduse muudatuse, mis jõustub 2025. aasta juulis ja võimaldab ettevõtetel nõuda oma tarnijatelt e-arveid. Kuigi see ei ole absoluutne kohustus, on see märkimisväärne samm e-arvetele ülemineku suunas.

Erinevad e-arvete lahendused

E-arvete lahendused

Masinloetavad elektroonilised arved on kindla struktuuriga arved, mida saab automaatselt ja digitaalselt töödelda e-arveldustarkvara ja muude süsteemide abil.

Võrreldes digitaalsete arvetega (nt PDF-arved) saab masinloetavaid arveid töödelda kiiresti ja tõhusalt, säästes aega ja raha ning vähendades halduskoormust. Neid ei ole vaja raamatupidamistarkvarasse käsitsi sisestada.

Finbite võimaldab kasutajatel saata ja vastu võtta e-arveid mis tahes masinloetavas vormingus ning kinnitab enne nende saatmist, et e-arved vastavad arvete esitamise eeskirjadele ja standarditele.

PEPPOL e-arved

PEPPOL on Euroopas kõige laialdasemalt kasutatav e-arvete võrgustik, mis võimaldab ettevõtetel saata e-arveid turvaliselt ja sujuvalt üle riigipiiride.

PEPPOLi võrk kasutab juurdepääsupunkte ehk e-arve operaatoreid. Kui ettevõtjad saadavad oma e-arve, konverteeritakse e-arve PEPPOLi vormingusse ja saadab selle seejärel PEPPOLi võrgu kaudu vastuvõtja juurdepääsupunkti. See süsteem on kiire, kuluefektiivne ja vähendab arvepettuse ohtu.

PEPPOLi e-arve põhineb PEPPOL BIS Billing spetsifikatsioonil, mis vastab täielikult Euroopa e-arvete nõuetele, nagu EN 16931 standard.

Finbite on sertifitseeritud PEPPOL juurdepääsupunkt ehk e-arve operaator, kes võimaldab PEPPOLi e-arvete formaadi kasutamist. Finbite tagab, et nii rahvusvahelised väljaminevad kui ka sissetulevad arved vastavad PEPPOLi standarditele. Finbite’i ühendamine ettevõtte raamatupidamistarkvaraga võimaldab sissetulevad PEPPOLi e-arved automaatselt süsteemi suunata ning müügi e-arveid PEPPOLi formaadis kiiresti ja lihtsalt edastada.

Kuidas Eestis e-arveid kasutatakse?

Eesti nõuded e-arvetele

Kuigi riigiti võivad arvete nõuded erineda, peaks arve väljastaja üldjuhul lisama arvele järgmise teabe:

  • arve kuupäev
  • saatja andmed
  • teave saaja kohta
  • tarnitud kaupade või osutatud teenuste liik
  • kogusumma
  • Eestis maksukohustuslasest ettevõtjale arve väljastamisel tuleb arvel märkida ka ettevõtja käibemaksukohustuslasena registreerimise number, maksustatav summa vastavalt käibemaksumäärale ja maksusumma eurodes.

Arve vormingu nõuded sõltuvad tehingu liigist. Avaliku sektoriga tehtud tehingute puhul peavad kõik arved Eestis olema masinloetavas elektroonilises formaadis.

E-arvete saatmisel või vastuvõtmisel PEPPOL-võrgu kaudu (populaarne piiriüleste tehingute puhul) vajavad ettevõtjad ka PEPPOLi ID-d ja peavad kasutama PEPPOLi teenusepakkujat.

Näited: E-arvete kasutamine Eestis

Kuigi B2B e-arvete esitamine ei ole Eestis kohustuslik, kasutavad paljud ettevõtted juba praegu e-arvete lahendusi, et suurendada töökorralduse tõhusust, säästa aega ja vähendada vigu:

Eesti Energia: Eesti juhtiv energiaettevõte esitab e-arveid B2B-tehingute puhul, kui ostjal on võimalus e-arveid vastu võtta. B2C e-arvete väljastamine käib kliendi soovil. Kui eraklient soovib e-arvete esitamist, võib ta paluda, et e-arved saadetaks otse tema internetipanka.

Omniva: Eesti posti- ja logistikaettevõte kasutab Finbite’i e-arvete tarkvara e-arvete saatmiseks ja vastuvõtmiseks, PDF-arvete digiteerimiseks ning e-arvete kinnitamise lihtsustamiseks digitaalse kinnitamisringi kaudu.

E-arvete tulevik Eestis

Pärast 2025. aasta juulit, mil ettevõtjad saavad nõuda tarnijatelt e-arveid, kavatseb Eesti rahandusministeerium kehtestada ka käibemaksukohustuslaste jaoks e-arvete esitamise kohustuse.

Eestis võtab praegu e-arveid vastu vaid 7% käibemaksukohustuslastest ettevõtetest. Siiski püütakse järgida ELi eesmärke, mis muudavad e-arved piiriüleste tehingute puhul kohustuslikuks alates 1. juulist 2030. aastal.

E-arvete kasutuselevõtmine vähendaks oluliselt ebakõlasid Eesti maksusüsteemis. Erinevalt paberarvetest või e-kirjale lisatud PDF-arvetest on e-arve masinloetav fail, mida raamatupidamissüsteemid saavad automaatselt saata ja töödelda, kõrvaldades käsitsi sisestatud andmetest tingitud käibemaksu erinevused.

Näiteks 2023. aastal tuvastas Maksu- ja Tolliamet käibemaksudeklaratsioone kontrollides 25 miljoni euro suuruse puudujäägi käibemaksu laekumistes. Selliste käibemaksuaruandluse vigade peamisteks põhjusteks olid käsitsi sisestatud andmed. Hinnanguliselt suurendaksid kavandatud meetmed kogutud käibemaksu 16,6 miljoni euro võrra aastas. Rahandusministeerium saatis hiljuti ettepaneku käibemaksuseaduse muutmise eelnõu kohta, millega jõustuks käibemaksukohustuslastele e-arvete kohustus 2027. aastal.

Kuigi valitsusel on ambitsioonikad plaanid B2B e-arvete kohustuslikuks muutmiseks, on Eesti ettevõtjad avaldanud mõningast vastuseisu ja on ebaselge, kuidas see kohustus jõustub.

Eesti reaalajamajanduse visioonis aastateks 2020-2027 rõhutatakse, et e-arvete kasutuse suurendamine on oluline osa reaalajas toimuvale majandusele üleminekust. Uuringute kohaselt võib e-arvete ja teiste reaalajamajanduse lahenduste kasutamisega säästa kuni 14 miljonit töötundi ja 200 miljonit eurot. Lisaks võivad Eesti maksumaksjad nutikate arvelahenduste kasutuselevõtuga säästa 100 miljonit eurot aastas.

KKK: E-arved Eestis

Mida on Eestis arve esitamiseks vaja?

Eesti arve nõuded sõltuvad arve tüübist. Üldiselt peab arvel olema esitatud kuupäev, saatja andmed, saaja andmed, tarnitud kaupade või osutatud teenuste liik ja kogusumma.

Kui arve saaja on käibemaksukohustuslasena registreeritud, peaks arve sisaldama ka tema käibemaksukohustuslasena registreerimise numbrit, kohaldatava käibemaksumäära kirjeldust ja maksusummat.

E-arvete saatmisel ja vastuvõtmisel PEPPOLi võrgu kaudu vajavad nii arve saatja kui ka saaja PEPPOLi ID-d ja juurdepääsu PEPPOLi teenusepakkujale.

Millistes riikides on kasutusel e-arved?

Hetkel on maailmas üle 80 riigi, kes on rakendanud e-arvete esitamise mandaati teatud kujul. Näiteks on enamik Euroopa riike rakendanud e-arveid tänu sellistele õigusaktidele nagu direktiiv EN 16931, mille kohaselt peavad kõik ELi riigiasutused olema võimelised võtma vastu e-arveid.

Kuidas saata tasuta e-arveid?

Eestis on e-arvete saatmine avalik-õiguslikele asutustele tasuta. Ettevõtjad saavad Eestis tasuta e-arvete saatmiseks nii avalikule- kui ka erasektorile kasutada Finbite’i. Tasuta Starter-paketiga saavad Finbite’i kasutajad saata ja vastu võtta kuni 5 tasuta e-arvet kuus (sh rahvusvahelised PEPPOLi e-arved).

Kelle on e-arvete saatmine kohustuslik?

Eestis on e-arvete esitamine avalikus sektoris olnud kohustuslik juba alates 2019. aastast. Alates 2025. aasta juulist saavad kõik Eesti ettevõtjad, kes on äriregistris märkinud end e-arvete vastuvõtjaks, nõuda tarnijatelt e-arveid.

Milline on parim tarkvaralahendus e-arvete esitamiseks?

Finbite keskkond on parim lahendus e-arvete haldamiseks. Universaalse arvelduslahenduse abil saab hõlpsasti luua, saata ja hallata elektroonilisi arveid mis tahes formaadis (e-arve, PEPPOL, PDF). Lisaks saad Finbite lahenduse liidestada oma olemasoleva raamatupidamistarkvaraga, et automatiseerida kogu arvete haldus.

Alusta e-arvete saatmist Finbite’iga

Seoses e-arvete populaarsemaks muutumisega Eestis on oluline, et ettevõtetel oleks usaldusväärne ja tõhus arvete esitamise lahendus. Tänu automaatsele arvete haldusele, digitaalsetele kinnituslahendustele ja integratsioonidele olemasolevate süsteemidega säästab Finbite aega, vähendab kulusid ja suurendab raamatupidamisprotsesside efektiivsust.

Jaga:

Viimased uudised