Sea end valmis PDF-arvete ajastu lõppemiseks!

Jaga:

PDF-arvete ajastu lõpuni on jäänud vaid loetud kuud

Sea end valmis PDF-arvete ajastu lõppemiseks!

 

Järgmisest aastast kehtib ettevõtetele kohustus esitada riigiasutustele ainult e-arveid. Et üleminek PDF-arvete ajastult paberivabale arvemajandusele läheks võimalikult sujuvalt, tuleks oma ettevõte eelseisvateks muudatusteks juba praegu valmis seada.

Avaliku sektori asutustes, keda kokku on 1662, käib juba kibe töö selle nimel, et kõik omavalitsuste asutused, koolid, lasteaiad, riigiettevõtted ning nende allasutused oleksid alates tänavu aasta novembrist valmis eraettevõtetelt saabuvaid e-arveid vastu võtma. Ole sina ka valmis sellest ajast neid arveid saatma.

Mida on sul eraettevõtjana vaja teada üleminekust e-arveldamisele?

  • Unusta PDFid! E-arve on dokument, mis on XML vormingus, masinloetav, liigub elektroonilises keskkonnas tarkvarasüsteemide vahel ja seda ei ole vaja käsitsi sisestada. PDFi kujul e-kirjaga saabuv arve ei ole e-arve.
  • Raamatupidaja töö teiseneb. Seni võttis arve asutusse saabudes ette pika teekonna: e-kirja küljes olev arve registreeriti, trükiti välja ning saadeti asutusesisesele kinnitusringile. Kui vajalikelt isikutelt kinnitused käes, liikus arve raamatupidajale, kes selle käsitsi süsteemi sisestas ning konteeris. Alles siis järgnes arve tasumine. Kogu selle protsessi käigus oli võimalik, et arve jäi kuhugi toppama. Samuti võisid tekkida inimlikud eksitused arve sisestamisel. Kui aga saata äripartnerile müügiarve XML formaadis, on see tal käes mõne sekundiga ehk et ta on kohe partneri raamatupidamissüsteemis, kust saab ta kohe saata kinnitusringile ja seejärel tasumisele. Ära jääb arve käsitsi sisestamine.
  • Ettevõte saab e-arveldamisest reaalset rahalist kasu. Lisaks vigade arvu vähenemisele väheneb oluliselt aeg, mis kulub raamatupidajal ühe arve töötlemisele. Praegu võib ühe arve teekond saabumisest maksmiseni kesta mõnes asutuses terve kuu ning raamatupidaja kulutab ühe arvega tegelemisele keskmiselt 30-40 minutit. Mõned Omniva kliendid on mõõtnud arvete liikumise kiirust ning avastanud, et ajaline võit on koguni 40 ja rahaline ligi 20 protsenti e-arveldamise kasuks.
  • Maksetähtajad lühemaks! Praegu on riigiettevõtetega suheldes tavaline, et maksetähtajad ulatuvad 3-4 nädalani, kuid kui raamatupidamine toimub automaatselt, on võimalik arved maksta sisuliselt kohe välja. Juba on omavalitsusi (nt Türi vald), kelle puhul see nii toimibki. On ju suur vahe, kas ootad raha tehtud töö eest 30 või 1-2 päeva?! Muidugi ei ole selline kohene tasumine mitte reegel, küll aga võimalus.
  • Leia endale sobiv operaator! Kui sa praegu veel e-arveid ei saada, siis keskmistel ja suurematel ettevõtjatel on mõistlik liituda operaatoriga (neid on kolm: Omniva, Telema ja Fitek), kelle kaudu saab saata e-arveid. Omniva e-arvete keskkonnal on liidestus 20-25 erineva raamatupidamisprogrammiga. Omniva süsteemi on võimalik importida andmeid ka Excelist, kui raamatupidamist tehakse selle programmiga.
  • Elektrooniline kinnitusring kiirendab arvete liikumist. Kui varem liikus arve mööda ettevõtet füüsiliselt, siis Omniva kinnitusringi teenus on elektrooniline ning arved saab kinnitada arvuti tagant lahkumata. Kui süsteemi saabub kinnitamist vajav arve, saabub sellest kinnitajaõigustes inimesele e-kiri. Seega saab ettevõtte raamatupidamist edukalt hallata ka kontorist eemal olles. Oluline on vaid ligipääs oma e-kirjade postkastile.
  • Tekib korrektne digiarhiiv. Igast süsteemis tehtud liigutusest jääb digitaalne jälg ning kõik raamatupidamisdokumendid säilivad nõuetekohasel kujul 8 aastat. Tekkiv raamatupidamise digiarhiiv on oluliselt mugavam hallata, kui endisel kombel paberarveid säilitada.
  • Kõige väiksematele sobib E-arveldaja. Pisiettevõtete, kes esitavad kuus 5-10 arvet, saavad kasutada tasuta programmi E-arveldaja. See on lihtne veebipõhine raamatupidamistarkvara, mis aitab (väike)ettevõtjal raamatupidamise korraldamisega mugavalt hakkama saada. Miks just väikeettevõtjal? Sest suurtel ettevõtetel on raamatupidamistarkvara reeglina niikuinii juba olemas.

 

E-arveldamine võib tunduda esialgu tülikas ja keeruline, kuid tegelikult on see lihtne ning loogiline. Juba mõningase praktika järel leiad kindlasti, et uus süsteem on senisest oluliselt mugavam, ajasäästlikum ning mis kõige tähtsam – ettevõtte raamatupidamine on paremini organiseeritud, töö saab tehtud kiiremini ning tulemus on paremini hallatav!

 

 

Jaga:

Viimased uudised