Aasta raamatupidaja Kristina Andla: e-arveldamine ja krüptovaluuta on tulnud, et jääda

Jaga:

Sel aastal sai Aasta raamatupidaja tunnustuse Eesti Posti pearaamatupidaja asetäitja Kristina Andla, kes tegeleb raamatupidamist puudutavate küsimustega ka Finbite arvekeskuses. Tal on 20 aasta jagu raamatupidamise kogemust – alguses Leedus ja viimased 14 aastat Eestis, sealjuures Eesti Postis neist 7. Kristina naudib oma töös ootamatuid olukordi ja väljakutseid, mis nõuavad loovaid lahendusi ja pidevat enese täiendamist. Loe lähemalt, kuidas temast sai raamatupidaja, mis väljakutseid pakkus üleilmse pandeemia ajal arveldamine teiste rahvusvaheliste postiorganisatsioonidega ning millisena näeb Kristina raamatupidamise tulevikku.

Millal said aru, et raamatupidamine on see mis Sind huvitab?

Tegelikult bakalaureuse kraadi omandasin hoopis Leedu-Soome filoloogia erialal, aga töökarjääri alustasin koheselt numbrite maailmas. See aitas otsustada, et magistritaseme teadmisi soovin omandada audiitori erialal. Edukate ja põnevate õpingute käigus omandasingi magistrikraadi, kuid seejärel sain hoopis aru, et mind ei kõneta audiitori ameti väljakutsed, vaid hoopis deebet, kreedit ning numbrite tähtsus ettevõtte elus. Sellest ajast alates on kindel tunne, et olen just raamatupidajana õiges kohas.

Mida tähendab Sinu jaoks Aasta raamatupidaja tunnustus?

Olen selle ootamatu tunnustuse eest väga tänulik ja äärmiselt liigutatud. Üksinda poleks ma seda kunagi saavutanud – edukas ja tihe koostöö nii oma tiimiga, kui teiste kolleegidega, oma teadmiste täiendamine ja teistega jagamine ilmselt viis selleni, et mind märgati.

Kolleegid Kristinast:

Olen isiklikult pöördunud Kristina poole abipalvega ning pika rea küsimustega – põhjalikkus ning kiirus, millega ma nendele küsimustele vastused olen saanud on erakordne. Tema korrektsus, tehniline taip, ausus, sõbralikkus, huumorisoon ning abivalmidus on kõrgelt hinnatud nii kolleegide kui ka välispartnerite poolt. Usun siiralt, et Kristina väärib seda tunnustust ning on igati ära teeninud „Aasta raamatupidaja“ tiitli.

Kristo Hokkonen, Finbite arvekeskuse müügijuht

Kuidas on raamatupidajate töö muutunud võrreldes ajaga kui alustasid?

Raamatupidaja töö on väga palju muutunud. Alustasin siis, kui paber, allkiri ja tempel oli raamatupidaja töös A ja O. Raamatupidaja igapäevast elu ilmestasid bürokraatia ja range reeglistik. Nüüd on meil paberivaba raamatupidamine, e-arved, erinevad lahendused ostuarvete ja kuluaruannete menetlemiseks ja mugavad keskkonnad aruannete esitamiseks. Tänu sellele on muutunud ka raamatupidaja enda roll – enam ei pea nii palju keskenduma tehnilistele lahendustele ja andmete sisestamisele, praegu on rohkem võimalusi ja aega süveneda töö sisusse ning olla professionaalsem koostööpartner ettevõttele.

Eesti raamatupidajate konverentsi nimeks oli sel korral ’’Teejuht 2022. aastaks’’ – millised arengud sinu meelest raamatupidajaid ja ettevõtteid uuel aastal ees ootavad? Selja taga on kindlasti väga väljakutseterohke aeg, kuid kuidas see on mõjutanud raamatupidaja rolli ja millisteks muudatusteks peavad ettevõtted valmis olema?

Raamatupidajad on harjunud ootamatute muudatustega ja otsustega, aga pandeemia tõttu pea peale pööratud maailma ja uute harjumustega ei olnud nii kerge kohaneda. Saame olla õnnelikud, et see kõik juhtus tänapäevasel e-ajastul, kus töötegemiseks on vajalik sülearvuti ja hea Wi-Fi ühendus. Pandeemia perioodil pidid kõik kontoritöötajad, kes enne polnud harjunud kaugtöö võimalust kasutama, kiiremas korras muutma on tööharjumusi ning ümberlülituma e-vahenditele. Minu jaoks tähendas see periood, et kogu töölaud muutus 100% paberivabaks.

Näiteks üks osa minu tööst on rahvusvahelised arveldused teiste postiorganisatsioonidega ja see pandeemiaeelsel ajal oli see hoopis teine maailma, sest nende jaoks oli arveldamisel paber ja allkiri sama tähtsad kui töötaja jaoks õigel ajal töötasu saamine. Teatud riikide postiorganisatsioonidel polnud e-maili aadressegi või olid need salastatud ja kogu infovahetus ning muu suhtlus toimus otseses mõttes paberi ja posti teel. Isegi erinevatel rahvusvahelistel kokkusaamistel kõlas tihti, et postimaailmas pole e-asjaajamine ning -arvete esitamine võimalik. Üleilmne COVID-19 laine korrigeeris seda suhtumist ja harjumust väga kiiresti, sest paberite liikumine oli raskendatud, kuid ei maailm tohtinud selle pärast seisma jääda ning arved pidid endiselt liikuma. Lõpuks sujus väga hästi – nii kiiret ja õigeaegset arvete liikumist, kui pandeemiaperioodil ja selle järgselt, pole ma enne postimaailmas kohanud.

Vaadates tulevikku võtsin konverentsilt “Teejuht 2022. aastaks” kaasa ühe moodsa märksõna – krüptovaluuta tehingud. Krüptovaluutad on tulnud, et jääda, aga kahjuks taoliste tehingute kajastamiseks hetkel raamatupidajatel kompetents puudub. Näen seda kindlasti ühe arenguvõimalusena kõikidele raamatupidajate jaoks, sest juba praegu tegelevad päris palju nii ettevõtteid ja eraisikuid krüptovaluuta tehingutega, kuid nende maksustamine ning kajastamine raamatupidamises võrdub paljude jaoks veel õudusunenäoga. 

Oled oma igapäevases töös seotud nii riigiettevõttega Eesti Post kui ka tema tütarettevõttega Finbite, kes pakub nutikaid e-arveldamise lahendusi. Riigisektor ja sealhulgas Eesti Post läksid e-arvetele üle 2019. aastal, kuid millal jõuab kätte erasektori kord?

Ma ise isiklikult arvan, et see on ainult aja küsimus, millal kogu erasektor läheb ka üle e-arvetele. Juba praegu on erasektoris ettevõtteid, kes seda võimaluse hea meelega kasutavad. Ma lihtsalt imestan, miks teised veel viivitavad – esiteks see on väga mugav, kiire ning keskkonnasõbralik müügiarvete lahendus, teiseks ei tohiks raamatupidaja olla enam andemete sisestaja, vaid orienteeritud rohkem oma eriala sisule. E-arvetele üleminekul on üks olulisematest sammudest koostöövalmis, kompetentse ja kogemustega partneri leidmine, kelle lahendus ettevõttele sobib. Koostööpartner on oluline mitte ainult e-arvete juurutamise ajal, vaid ka edaspidi. Kui hea koostööpartner on leitud, siis see on juba pool võitu. Edasised tegevused on vaid detailid, mida koostöös arvelahenduste pakkujaga saab edukalt lahendada. 

Kasutan võimaluse ja kogu südamest tänan kogu Finbite tiimi suurepärase koostöö eest! Minul on siiralt hea meel, et Omniva iseseisev tütarettevõtte on suutnud enda ümber koondada nii palju andekaid ja nutikaid, noori inimesi, kes on oma ala professionaalid ning teevad oma tööd hingega.

Jaga:

Viimased uudised