Intervjuu aasta raamatupidaja Merle Vackeriga

Jaga:

Detsembrikuu on hea aeg vaadata aastale tagasi ja mõelda, mis sai tehtud hästi ja mida saaks peagi algaval uuel aastal teha paremini. Kohtusime aasta raamatupidaja tunnustuse saanud Merle Vackeriga, Chemi-Pharmi finantsjuhiga ja rääkisime tema kogemusest ning tulevikuunistustest.

Istume Merlega Chemi-Pharmi uues tootmiskompleksis Tänassilmas. Vaatamata sombusele pärastlõunale on Merle energiat täis ja pakatab positiivsusest. Teisiti ta end tööl ette ei kujutagi. Juba pühapäeval mõtleb ta rõõmuga, et esmaspäeval saab jälle tööle minna.

Kuidas tuli äratundmine, et raamatupidamine on just see õige ala Sulle?
Selle ameti peale sattusin tegelikult juhuslikult. Mu ema ja vanaema on olnud raamatupidajad ning tädi töötas inventuuride läbiviijana. Ma ei saa öelda, et need paberivirnad, mida ma nende töös nägin, oleks mind väga ahvatlenud. Põnev osa oli see, kuidas nad kalkulaatoriga numbreid kokku lõid, nagu mängiks nad klaveril. Peale keskkooli ei olnud mul veel kindlat teadmist, mida edasi õppima minna. Lõpetasin kooli hõbemedaliga, kuid ülikooli sisseastumiskatsetel jäin napilt joone alla. Seejärel tänu isale asusin tööle Harju Elektris raamatupidaja assistendina. Mul oli oma kalkulaator ja trükimasin, millega maksekorraldusi trükkida. Pearaamatupidaja ja tema asetäitja õpetasid mind. Peagi tuli ka esimene palk ja see kõik oli uus ja põnev tunne. Raamatupidamine muutus mulle nii huvitavaks, et läksin õhtusesse õppesse seda töö kõrvalt õppima.

Mis oskused on vajalikud heale raamatupidajale?
Suure osa tööst teevad praegu ära erinevad programmid, kuid hea taip matemaatikas on siiski üks oluline eeldus. Heal raamatupidajal on ka oskus lugeda ridade vahelt, oskus taibata viga, mida esmapilgul näha ei ole. Programmid näitavad sulle ära selle, kas numbrid aritmeetiliselt klapivad. Isegi, kui numbrid klapivad, tunneb hea raamatupidaja ära, kui ridade omavahelistes suhetes ei ole kõik õige. Mingi kuues meel annab märku ja mingil määral tuleb see ka kogemusega.

„Raamatupidamises on kõik pidevalt liikumises, koguaeg toimub areng“ rääkis Merle Vacker.

Kuidas sai alguse Sinu karjäär Chemi-Pharmis?
Chemi-Pharmi kutsus mind tööle Ruth Oltjer (omanik, juhatuse liige). Tol hetkel olid mu lapsed veel päris pisikesed ja alustuseks töötasin osalise koormusega. Sellisel eluhetkel on suur eelis töötada naise alluvuses, kellel endal on ka lapsed. Ta mõistis väga hästi minu tolle hetke väljakutseid ja suhtus sellesse mõistvalt. Meil oli vastastikune kokkulepe, et ma saan teha tööasjad ära ka väljaspool tavapäraseid töötunde, õhtul. Jätkan seda sama printsiipi ka ise.

Meil on paindliku tööaja põhimõte ja lisaks ei anna ma vastu õhtut ülesandeid oma töötajatele, kellel on pisikesed lapsed. Praegu on tehnoloogia arenenud ka niivõrd, et vajadusel saab kaugkontorist paljud tööasjad ära teha.

Sul on pikk kogemus raamatupidajana. Kuidas on raamatupidaja töö ajas muutunud?
Raamatupidamises on kõik pidevalt liikumises, koguaeg toimub areng. Minu algusaastatel kirjutati kõik käsitsi või trükimasinal. Mäletan kolmemeetriseid žurnaal-ordereid ja ülekannete trükkimist trükimasinal. Kui tulid arvutid, siis alguses olid need must-valgete monitoridega, järgmised oranži ja mustaga. Seejärel tulid „Jukud“. Varem oli see töö tunduvalt füüsilisem. Dokumentidele oli vaja mitme inimese allkirju, selleks sai mööda maja käidud ja neid kogutud. Palgaraha käisime koos turvamehega pangast toomas. Igal järgmisel töökohal oli jälle uus programm oma uue loogikaga. Praegu teeme suure osa tööst ära arvutiga. Nüüd ma lausa otsin võimalusi, et ei peaks jääma laua taha istuma kaheksaks tunniks järjest. Kõrvalruumi lähen inimesega asju arutama võimalusel ikka isiklikult, mitte ei saada neile e-posti.

Mida tähendab Aasta raamatupidaja tunnustus Sulle?

Aasta raamatupidaja tiitel on tunnustus nii minu tehtud tööle kui meie ettevõttele üldiselt. Mul on nii hea meel, et raamatupidaja ametit tõstetakse esile ja tutvustatakse laiemale publikule. Tore üllatus on ka see, kui paljud inimesed võtavad ühendust ja tunnevad koos minuga suurt rõõmu selle tunnustuse üle. Tänu sotsiaalmeediale levib info väga kiiresti. Selleks hetkeks, kui ma peale tiitli välja kuulutamist Alexela kontserdimaja lavalt oma lillekimbuga kohale tagasi sain, oli mu telefon juba õnnesoove täis.

Mis Sul peale raamatupidamise veel silma särama lööb?
Hea meelega käin ma teatris ja kinos, suvel muusika- ja joogafestivalidel. Ma naudin nii vaikset mediteerimist kui hoogsat tantsulist muusikat. Hommikuti käin oma koeraga kodu kõrval metsas võimlemas ja õhtuti on mul tantsutunnid ning jooga. Vajan kõiki neid erinevaid emotsioone, mida saab tantsust, muusikast, joogast, vaikusest, metsast. Trenn ja liikumine aitavad mul mõtteid selgeks saada. Tantsutunnis näiteks sa ei saagi mõelda töö- või argielule: kui mõtted ei ole sellel hetketegevusel, siis lähevad sammud sassi.

Milliseid uuendusi Sa tahaksid oma töökeskkonnas tulevikus näha?
Olen suur e-arvete ja digitaalsete dokumentide pooldaja, aastaid liigume Chemi-Pharmis selle poole, et järjest vähem oleks pabereid. Ka praegu on ostuarvete kaust muidugi veel olemas, kuid see sisaldab pigem välismaiste partnerite arveid, saatelehti ja muid dokumente. Ootan, et meie arhiiv järjest väheneks ja uued dokumendid tuleks peale juba digitaalsel kujul. Õnneks kontrollib Directo iga päev Äriregistrist andmeid selle kohta, kellel on e-arve võimekus olemas ja sel juhul me seda võimalust kindlasti kasutame. Raamatupidaja amet on pidevas muutumises, see ei ole ammu enam andmete sisestamise töö. Mõne aja pärast on raamatupidajast saanud juba ettevõtte juhi finantsnõustaja. Ideaalis soovikski tulevikus teha rohkem mõttega tööd – tegeleda ettevõtte arendustööga, tegevuste optimeerimisega ja eesmärkide saavutamisega. Aruandlus suureneb iga aastaga ja see võiks olla rohkem automatiseeritud tegevus. Kasvõi lausa nii, et Statistikaamet saab otse meie raamatupidamisprogrammist andmed kätte. See aitaks vähendada inimeste topelt töö tegemist.

Palju õnne Merlele tunnustuse puhul ja jõudu töös. Kui ka Sina tahad teha vähem käsitööd ja liikuda paberivabama kontori poole siis saad lahenduste kohta uurida meie kodulehelt.

 

Jaga:

Viimased uudised