Selles artiklis
- Raamatupidamisteenuse hinnakiri – turuülevaade 2024
- Soovitused raamatupidamise kokkuhoiuks
- 1. Mida teha ise ja mida anda raamatupidajale?
- 2. Raamatupidaja usaldusväärsus ja kogemus
- 3. Kuupõhine vs kandepõhine hind
- 4. Majandusaasta aruande hind
- 5. Ettevõtte suuruse, MTÜ või korteriühistu erisused
- 6. Automaatsed ja digitaalsed arvelahendused
- 7. Raamatupidamise programmide teenustasud
- Kas raamatupidamise hinnakiri on erinev Tallinnas või Tartus?
- Finbite muudab raamatupidamise odavamaks
Finbite pakub nutikaid arvelahendusi, mille abil saavad ettevõtted hõlbustada ja automatiseerida oma raamatupidamist ning seeläbi kokku hoida. Siinses postituses jagame soovitusi, mis aitavad raamatupidamisega seotud kulutusi kontrolli all hoida ja targemalt raamatupidaja tööd korraldada.
Raamatupidamisteenuse hinnakiri – turuülevaade 2024
Raamatupidamisteenuse hind sõltub ettevõtte tehingute arvust ja lisateenuste vajadusest. Kuigi raamatupidamisteenuste hinnakiri on enamasti leitav teenusepakkuja kodulehel, siis teenuse täpne hind selgub pärast ettevõtte vajaduste ja raamatupidamisteenuse mahu hindamist. Peamiselt kujuneb raamatupidamisteenuse hind kahel viisil:
- Vastavalt tehingute mahule ehk kannete arvule raamatupidamises, mis sobib ettevõtetele, kelle dokumendimaht on väike. Näiteks sobib kandepõhine raamatupidamisteenuse hinnastus väikese või hooajalise käibega ettevõttele, samuti ettevõttele, mille käive on küll suur, kuid dokumendimaht väike.
- Fikseeritud kuutasuga teenus, mis sobib ettevõtetele, kes eelistavad vajavad stabiilset ja pidevat raamatupidamisteenust ning hindavad kulude prognoositavust.
Lisaks võib raamatupisamisteenuse sisseostja piirduda ka vaid üksikute teenuste (nt majandusaasta aruande koostamine) või tunnitasu alusel tellitava raamatupidamisteenusega (nt finantsnõustamine).
Täpne raamatupidamisteenuse hinnakiri sõltub teenusepakkujast, seega tasub valiku tegemisel enne teenuslepingu sõlmimist pöörata tähelepanu, mis teenused on hinnas ja mille eest küsitakse lisatasu.
Lisateenused võivad olla näiteks:
- Raamatupidamise korrastamine
- Töötasude, lõppearve ja puhkusetasude arvestamine
- Kuluaruande arvestus
- Töölähetuse arvestus
- Erinevate aruannete koostamine, sh majandusaasta aruande koostamine
- Raamatupidamise sise-eeskirja koostamine
- Haiguslehtede ja hoolduslehtede vormistamine ja tasude arvestus
- Raamatupidamisalane nõustamine
- Suhtlus ametiasutustega jne
Korteriühistu raamatupidamise hind sõltub korterite arvust. Kuni 10 korteriga korteriühistu puhul on raamatupidamine lihtsam, sest lubatud on ka kassapõhine raamatupidamine. Suuremate korteriühistute puhul kasutatakse tekkepõhist raamatupidamist.
Korteriühistu raamatupidaja teenus hõlmab tavaliselt järgnevaid tegevusi:
- kommunaalteenuste kulude arvestus;
- kuludokumentide põhjal arvete koostamine ja korteriomanikele või üürnikele edastamine;
- laekumiste üle arvestuse pidamine ja vajadusel võlgnevustega tegelemine;
- vajadusel töötasude maksmine;
- majandusaasta aruande koostamine ja esitamine jne.
Raamatupidamise teenusepakkuja valimisel keskenduge oma ettevõtte vajadustele, uurige teenusepakkuja kogemusi, spetsialiseerumist ja mainet, veenduge raamatupidaja professionaalses väljaõppes ja oskuses kasutada kaasaegseid tehnoloogilisi lahendusi ning uurige klienditoe võimalusi. Sobivate raamatupidamise teenusepakkujate hulgast saate leida vastuvõetava hinnakujundusega ettevõtte ning küsida personaalse pakkumise. Kuna raamatupidamisteenuse hinnakujundus on erinev, tasub tutvuda ka selle hinna eest saadavate teenustega, et mõista erinevate raamatupidamisteenuste pakettide lõpphinda.
Soovitused raamatupidamise kokkuhoiuks
Raamatupidamise seaduse järgi on kõigil juriidilistel isikutel ja füüsilisest isikust ettevõtjatel raamatupidamiskohustus. Seaduse järgi peab raamatupidamiskohustuslane:
- korraldama raamatupidamist nii, et oleks tagatud aktuaalse, olulise, objektiivse ja võrreldava informatsiooni saamine raamatupidamiskohustuslase finantsseisundist, finantstulemusest ja rahavoogudest;
- dokumenteerima kõiki oma majandustehinguid;
- kirjendama algdokumentide või nende põhjal koostatud koonddokumentide alusel kõiki oma majandustehinguid raamatupidamisregistrites;
- koostama ja esitama majandusaasta aruande ning muud finantsaruanded käesolevas seaduses ja teistes õigusaktides sätestatud korras;
- säilitama raamatupidamise dokumente.
Ettevõtja võib raamatupidamist teha ise, palgata raamatupidaja või raamatupidamisteenuse sisse osta. Raamatupidamise kulude kokkuhoidmiseks on teadlike ja tarkade valikute tegemisel mitmeid võimalusi.
1. Mida teha ise ja mida anda raamatupidajale?
Tehke kindlaks, millised raamatupidamise ülesanded saate ise täita ja millised oleks mõistlikum raamatupidajale delegeerida, et optimeerida kulusid ja aega. Ettevõtja ja raamatupidaja vaheline tööjaotus sõltub ettevõtte suurusest, raamatupidamise keerukusest ning ettevõtja finantsalastest teadmistest ja oma tegevuse fookuse eelistustest. Töömahu järgi kujuneb raamatupidamisteenuse hind.
Tehnoloogilised uuendused raamatupidamisvaldkonnas võimaldavad ettevõtjatel soovi korral päris palju ise ära teha. Kuigi raamatupidamistarkvarad, e-arve operaatorid ja muud raamatupidamist lihtsustavad rakendused ei asenda täielikult raamatupidajat, on väiksemate ja lihtsamate ettevõtete puhul võimalik raamatupidamine korraldada nii, et ettevõtja tegeleb vajalike andmesisestuste ja maksetega ning raamatupidaja rolliks on näiteks eelkõige nõustamine ja majandusaasta aruande koostamine.
Raamatupidamisteenust tasub kaaluda, kui:
- ettevõte registreeritakse käibemaksukohuslaseks,
- on soov kasutada maksusoodustusi,
- kasutatakse finantsteenuseid, nt võetakse pangalaenu või kaasatakse investoreid,
- ettevõtte kasv on kiire või
- enda aeg muutub väärtuslikumaks kui raamatupidamisteenuse hind.
Lisaks tasub raamatupidamisteenust kaaluda siis, kui puutute kokku ostude või müükidega välismaal ja peate tundma eri riikide maksuseadusi või kui lihtsalt vajate kindlustunnet, et kõik finantstegevused on korrektselt tehtud ja ettevõtte finantsseis spetsialisti järelvalve all.
Raamatupidamisteenuse vajaduse analüüsimisel tasub jälgida, et raamatupidamise isetegemine ei piiraks ettevõtte arengut. Sageli võib raamatupidamisteenuse hind tunduda taskukohane, kui see toetab ettevõtja võimalusi keskenduda äri edendamisele ja eesmärkide saavutamisele.
2. Raamatupidaja usaldusväärsus ja kogemus
Panustage usaldusväärse ja kogenud raamatupidaja leidmisele, kellega koostöö aitab säästa nii aega kui ka raha pikemas perspektiivis.
Usaldusväärne raamatupidaja on professionaalsete teadmiste ning hea analüüsivõimega ning kasutab oma igapäevatöös uuenduslikke tehnoloogilisi lahendusi. Pilvepõhised raamatupidamisprogrammid, e-arvete kasutamine ja digitaalne dokumentide haldamine on vaid mõned näited tehnoloogiatest, mis tõhustavad raamatupidamistööd ja muudavad finantsandmed reaalajas kättesaadavaks nii ettevõtjale kui ka raamatupidajale.
Osates automatiseerida rutiinseid ja aeganõudvaid protsesse, vähendab raamatupidaja andmesisestuse ajakulu ja käsitsi tehtud töödega kaasnevaid vigu, suudab rohkem pakkuda strateegilist nõustamist ja suuremat väärtust. See omakorda saab toetada ettevõtte kasvu ja suuremat käivet.
Kõiki neid aspekte arvestades suudab usaldusväärne raamatupidaja pakkuda kuluefektiivset raamatupidamisteenust. Usaldusväärne raamatupidaja ja abistavad tehnoloogilised lahendused on ettevõtte jaoks väärtuslikud investeering, mis aitavad saavutada finantsilist stabiilsust ja edu.
3. Kuupõhine vs kandepõhine hind
Võrrelge, kas Teie ettevõttele sobib paremini kuupõhine või kandepõhine hind, et leida soodsaim lahendus.
Kandepõhine raamatupidamine sobib hästi alustavatele väikeettevõtjatele, kelle raamatupidamisteenuse maht on väike või kui tegevus on hooajaline. Sellisel juhul kujuneb raamatupidamise hind kannete arvu alusel.
Kuupõhine raamatupidamine sobib neile, kelle raamatupidamisteenuse maht on stabiilne ja kes vajavad pidevat ja regulaarset abi. Sellisel juhul lepitakse sageli kokku kuutasus ja vajadusel lisatasudes ning sõlmitakse teenusleping.
Enne raamatupidamise teenuslepingu sõlmimist veenduge, mis teenused on hinnas ja mis teenuste eest lisandub tasu, et teha ettevõtte jaoks sobivaim valik.
4. Majandusaasta aruande hind
Võrrelge erinevate raamatupidamisteenuse hindu majandusaasta aruande koostamiseks, et leida parim pakkumine, mis vastab ettevõtte vajadustele ja eelarvele. Raamatupidamisteenuse pakkuja hinnapolitika võib olla erinev – majandusaasta aruande koostamine võib sisalduda teenuse hinnas, aga sageli lisandub selle eest eraldi tasu.
Kõik juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad peavad esitama iga aasta majandusaasta aruande (perioodil 01.01-30.06). Majandusaasta aruande esitamise kohustus on ka neil, kes ei tegutse ja kellel puudub käive. Majandusaasta aruande esitamata jätmisel kaasnevad trahvid ning Äriregistril on õigus ettevõte registrist kustutada.
Majandusaasta aruande hinnad algavad 30 eurost, aga võivad ulatuda sadade eurodeni. Teenuse hind sõltub raamatupidaja töömahust ja aruande keerukusest, mis omakorda oleneb raamatupidamise korrashoiust, ettevõtte suurusest, tehingute arvust, aruande lisade hulgast, raamatupidamisteenuse pakkuja hinnakujundusest jne. Kui majandusaasta aruande koostamise tähtaeg on väga lähedal ja vajatakse kiiret teenust, võib samuti hind olla kõrgem.
5. Ettevõtte suuruse, MTÜ või korteriühistu erisused
Valige kogemustega raamatupidaja, kes tunneb hästi Teie organisatsiooni või valdkonna eripärasid ja kes oskab vastata tekkivatele küsimustele ning tagada korrektne raamatupidamine ja vältida tarbetuid kulusid.
Kõik juriidilised isikud, sõltumata juriidilisest vormist või tegevuse mahust, peavad korraldama raamatupidamise vastavalt raamatupidamise seadusele. MTÜ tegevust reguleerib mittetulundusühingute seadus, korteriühistuste tegevust korteriomandi- ja korteriühistuseadus ning äriühingute tegevust äriseadustik. Kuigi raamatupidamisreeglid on äriühingutel ja MTÜ-del (korteriühistu on mittetulundusühingu eriliik) sarnased, on neil teatud erisusi, millega peaks raamatupidaja kursis olema.
Raamatupidamisteenuse maht sõltub tehingute mahust ja lisateenuste vajadusest. Mida suurema käibega ja keerukama struktuuriga ettevõte, seda nüansirohkem ja mahukam võib olla raamatupidamine.
Ettevõtted liigitatakse suuruse järgi järgnevalt:
- Mikroettevõtja
- Väikeettevõtja
- Keskmise suurusega ettevõtja
- Suurettevõtja
Äriühingute erisused on toodud Raamatupidamise Toimkonna juhendis RTJ 11 ”Äriühendused ning tütar- ja sidusettevõtete kajastamine“ ja MTÜ-de erisused RTJ 14 “Mittetulundusühingud ja sihtasutused”.
Mõned näited äriühingute ja MTÜ-de erisustest raamatupidamises:
- MTÜ majandusaasta aruande tulude arvestus on detailsem. Lisaks finantstuludele ja ärituludele võib MTÜ tulude hulka kuuluda ka liikmetelt saadud tasud, annetused ja toetused ja tulu ettevõtlusest (sh sponsorlus). Sihtotstarbelised (nt kindla eesmärgiga antud toetus) ja mittesihtotstarbelised tulud (nt liikmemaksud) kajastatakse eraldi. MTÜ ei või jaotada kasumit liikmete vahel.
- MTÜ-d kasutavad sagedamini varade ja tegevuse sihtfinantseerimist, mida puudutavad reeglid on toodud juhendis RTJ 12.
- MTÜ aastaaruanne saadetakse tutvumiseks sageli liikmetele, mistõttu peab see olema arusaadav ka neile, kellel pole raamatupidamise tausta.
- MTÜ-de puhul kasutatakse sageli proportsionaalset käibemaksuarvestust ja paljud MTÜ-d kuuluvad tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja.
Kui otsite sobivat raamatupidamisteenust osutavat ettevõtet, veenduge, et neil oleks kogemusi sarnase organisatsiooni raamatupidamise korraldamisega. Kogenud raamatupidaja suudab tuvastada ja ennetada potentsiaalseid probleeme, optimeerida finantsprotsesse ja pakkuda väärtuslikke nõuandeid. Seeläbi säästate aega ja raha ning saate keskenduda oma põhitegevusele.
6. Automaatsed ja digitaalsed arvelahendused
Kasutage automaatseid ja digitaalseid lahendusi, mis aitavad oluliselt vähendada käsitsi tehtavate tööde mahtu ja sellega seotud kulusid.
Arvelahendusi tasub kindlasti kaaluda siis, kui ettevõte on oma kasvufaasilt jõudnud sinna, et üks raamatupidaja ei jõua kogu tööd ise ära teha. Automatiseerimise tulemusena on võimalik vähendada rutiinsete ja manuaalsete tööülesannete osakaalu.
Automaatsed ja digitaalsed arvelahendused võimaldavad raamatupidajal keskenduda sisulisele tööle ja pakkuda suuremat väärtust mitmel põhjusel:
- käsitsi tehtava töö maht on väiksem;
- esineb vähem eksimusi, mis nõuavad lisaaega vigade otsimisele ja täpsustamisele;
- dokumendid ja aruanded on kättesaadavad igal ajal ja olenemata asukohast, tänu millele väheneb vajadus paberdokumentide üleandmiseks, otsimiseks ja haldamiseks;
- soodustavad paremat koostööd ja kiiremat omavahelist suhtlust.
Tänu tänapäevastele tehnoloogilistele lahendustele on raamatupidajatel võimalik pakkuda odavamat ja efektiivsemat raamatupidamisteenust.
7. Raamatupidamise programmide teenustasud
Valige raamatupidamistarkvara hoolikalt, arvestades selle teenustasusid ja funktsionaalsust, et leida parima hinna ja kvaliteedi suhtega teenus.
Raamatupidamisprogrammide teenustasud ja pakutavate teenustevalik erineb, mistõttu tasub teha teadlik valik ja leida programm, mis vastab ettevõtte vajadustele ja eelarvele.
- Analüüsige, kui suur on võimalik tehingute arv. Näiteks alustava ettevõtjana võib kandepõhine teenus olla soodsam kui kuutasuga teenus.
- Mõelge, millised funktsioonid on Teie ettevõtte jaoks olulised, ja uurige, millised raamatupidamistarkvarad võimaldavad neid tegevusi.
- Veenduge, et raamatupidamisprogrammil oleksid liidestusvõimalused vajalike rakendustega, nt e-kaubandusplatvormid, e-arvete opraatorid. Finbite’il on liidestusvõimalus kõikide suuremate raamatupidamis- ja majandustarkvaradega.
- Võimalusel kasutage tasuta prooviperioodi, et testida, kas raamatupidamisprogramm vastab vajadustele ja on kasutajasõbralik.
- Tutvuge raamatupidamisprogrammide hinnakujundusega, et mõista paremini võimalikke lisatasusid ja teenuse lõpphinda.
- Veenduge, et valitud raamatupidamisprogramm on turvaline ja paindlik.
Kas raamatupidamise hinnakiri on erinev Tallinnas või Tartus?
Raamatupidamisteenuse hinnakiri on üldjuhul sama, sõltumata ettevõtte asukohast. Raamatupidamisteenust pakkuvad ettevõtted asuvad enamasti Tallinnas või Tartus, aga teenust pakutakse üle kogu Eesti.
Tänu paberivabale raamatupidamisele on võimalik kõik dokumendid edastada digitaalselt ning seeläbi võimaldada raamatupidajale juurdepääsu olulisele finantsteabele reaalajas, olenemata asukohast. Raamatupidamisteenuse pakkujad pakuvad enamasti ka võimalust tuua tšekid, arved ja muud raamatupidamisdokumendid kontorisse kohapeale või saata koopiad posti teel. Samas on see see tänapäeval ebavajalik, sest puudub paberarhiivi kohustus ja meil on mitmeid teenuseid, mis muudavad siinkohal inimeste elu lihtsamaks, nt digiteerimine, e-tšekid ja e-kuluarunded, digiarhiiv.
Finbite muudab raamatupidamise odavamaks
E-arve lahenduse liidestus raamatupidamisprogrammiga lihtsustab raamatupidamist, vähendades rutiinset andmesisestust, kiirendades arvete töötlemist ning vähendades seeläbi raamatupidamise kulusid.
Tänu Finbite’i e-arvete saatmisele ja vastuvõtmisele, tšekkide digiteerimisele, e-kuluaruannetele, e-kinnitusringile ja digiarhiivile, automaatsete meeldetuletuste saatmisele ja arveldusprotsessidest aruannete koostamisele saate raamatupidamisprotsessid muuta kiiremaks ja mugavamaks.
Liituge ning avastage, kuidas meie lihtsasti kasutatavad, efektiivsed ja turvalised digiteerimise ja e-arvelduse lahendused võivad teie ettevõtte raamatupidamist lihtsamaks ja odavamaks muuta ning sellega toetada äritegevuse kasvu.