Kuidas saata e-arve välismaale? Mis on Peppol?

Jaga:

E-arvelduse trendid Euroopas ja mujal

E-arved koguvad populaarsust lisaks Eestile ka Euroopas ning kaugemal. Hiljuti Bilentise poolt avaldatud raportist selgus, et 2023. aastal ennustatakse rahvusvaheliseks e-arvete mahuks 110 miljardit. Euroopa e-arvete mahuks ennustatakse 18 miljardit ja suuremat mahu kasvu prognoositakse vahemikus 2024-2028.

Euroopa Komisjonis on ettevalmistamisel meetmete pakett, mis moderniseeriks EL’i käibemaksu süsteemi ja muudaks piirideülese äriajamise efektiivsemaks ning turvalisemaks. Nende meetmete aluseks on just e-arveldusel põhinev digitaalne reaalajas toimiv aruandlus, mis aitaks vähendada käibemaksupettusi. Eeldatakse, et ühtne Euroopa Liidu ülene e-arvelduse ja digitaalse aruandluse süsteem vähendab aastas käibemaksupettusi 11 miljardi euro võrra ning säästab ettevõtjate halduskulusid 4,1 miljardi euro võrra. Selline muudatus annaks liikmesriikidele ka olulise lükke muuta B2B e-arveldamine kohustuslikuks.

Eestit ja põhjamaid peetakse masinloetavate arvete kasutuse osakaalult Euroopas ja maailmas valdkonna liidriteks, kuid e-arved on levinud ka teistes Euroopa riikides, Ameerikas ja Aasias. Lähiaastatel oodatakse suurimat e-arvete mahu kasvu just Aasia riikides.

Kuidas saata e-arve välismaale?

Tuleb tähele panna, et riigiti kasutatakse erinevaid e-arvete formaate ning riikide vahel automaatselt arvete ja andmete liigutamiseks peab kasutama üle-euroopalist Peppol võrgustikku. Hetkel on võrgustikuga liitunud enam kui 40 riiki, sealhulgas 32 Euroopa riiki, Ameerika Ühendriigid, Kanada, Austraalia, Tšiili, Jaapan, Mehhiko, Uus-Meremaa ja Singapur.

E-arve välismaale, Peppol
Eesti kuulub koos põhjamaadega e-arvete valdkonna liidrite sekka. Billentis, 2023

Mis on Peppol?

Peppol keskkond (Pan-European Public Procurement On-Line) on loodud elektrooniliste dokumentide rahvusvaheliseks vahetamiseks. Selle üks olulisimaid funktsioone on rahvusvahelise e-arvelduse toetamine ja lihtsustamine. Sisuliselt tõlgib Peppol keskkond kohalikus formaadis e-arve EL’i e-arve standardile vastavaks dokumendiks. Selle lahenduse abil e-arve välismaale saatmiseks peab ettevõtte poolt kasutataval e-arve operaatoril olema Peppol liides.

Kõigil Finbite arvekeskuse klientidel on võimalus vahetada e-arveid oma rahvusvaheliste äripartneritega. Selleks, et saata ja vastu võtta arveid läbi Peppoli on vaja eelnevalt kanalid aktiveerida.

Kuidas võtta vastu e-arveid läbi Peppoli võrgustiku?

Selleks, et võtta vastu Peppoli kaudu e-arveid tuleb Finbite arvekeskuses valida Üldinfo -> Arve seaded -> Ostuarve seaded. Sealt valida “Luba arvete vastuvõtt PEPPOL kanalist” ja lisada linnuke ning seejärel salvestada. Seadete all tuleb kontrollida, et linnuke on maas ka ’’Ei soovi ostuarveid e-teeninduses vastu võtta:’’. Seejärel genereeritakse ettevõttele PeoppolID, mis koosneb Eesti koodist (0191:) ja ettevõtte registrikoodist. Antud koodi alusel saavad piiriülesed partnerid ettevõttele kiireid, mugavaid ja turvalisi e-arveid saata.

Kuidas saata e-arve välismaale ?

Peppol arvete saatmiseks tuleb samuti aktiveerida ka arvete vastuvõtu võimekus. Peppoli e-arvete saatmiseks tuleb Finbite arvekeskuses valida Üldinfo->Arve seaded->Müügiarve seaded liikuda lehe alla ja avada Müüjate Haldusest Tegevused->Muuda. Seal aktiveerida Peppoli kanal ja salvestada.

Peppolisse müügiarve saatmiseks ERP kaudu peab xml’is BuyerParty’sse lisama saaja PeppolID (BuyerParty kõige lõppu). Selleks oleme loonud extensioni:

 <Extension extensionId=”PartyEN”>

<InformationContent>PeppolID</InformationContent>

<CustomContent>

<PartyEN>

<PartyId schemeId=”0191″>11890209</PartyId>

<PartyElectronicAddress schemeId=“0191”>11890209</PartyElectronicAddress>

</PartyEN>

</CustomContent>

</Extension>

Hetkel on extensioni sisse lisatud näitlik saaja PeppolID (0191:11890209), mis tuleks siis reaalsete arvete puhul korrektse väärtusega asendada.

Milline lahendus valida rahvusvaheliste e-arvete saatmiseks ja vastu võtmiseks?

Kõik Finbite’i paketid annavad sulle võimaluse saata ja vastu võtta e-arveid Peppol võrgustiku vahendusel. Valida saab nelja paketi vahel: Starter, Lite, Standard ja Premium.

  • Starter paketiga saad iga kuu saata ja vastu võtta tasuta kuni 5 e-arvet olenemata sellest, kas tegu on riigisisese või rahvusvahelise arvega.
  • Kui soovid Finbite keskkonna liidestada oma majandustarkvaraga ning saada sealt kaudu ülevaate kõigist e-arvetest, siis soovitame valida Lite paketi. Lisaks saad kasutada digiteerimist, digiarhiivi ja esitada kuluaruandeid raamatupidajale mugavalt mobiilirakendusest.
  • Raamatupidaja tööd aitab oluliselt lihtsustada kinnitusringi lahendus, mis muudab ostuarvetega seotud protsessid turvalisemaks ning maandab arvepettuse riske. See lahendus on lisaks eelnimetatud võimalustele kättesaadav Standard paketi kasutajatele.
  • Premium paketi kasutajatele on kättesaadavad ka erinevad lisamoodulid, tasuta esmane koolitus ja personaalne kliendihaldur.
Jaga:

Viimased uudised